Úvod

Energetická úspora

U srubového domu se 120 m2 obytné plochy vytápění 15 kW.

Nedůvěra v tepelné vlastnosti srubových domů je v našich končinách značná. Přitom domovskými oblastmi těchto staveb jsou právě severské země – Kanada a Finsko.
Dřevo jako stavební materiál je hojně využíváno v celém světě. Například v sousedním Bavorsku tvoří ve stavebnictví téměř 70%, v Rakousku 10%, ve Švýcarsku 30% a ve Skandinávii, Rusku a Ukrajině 60 - 80% objemu stavebních hmot. Nejinak je tomu i v severní Americe zejména v Kanadě se prezentuje 80% nových staveb ze dřeva a v USA to je 65%. Podobný trend je i na Novém Zélandu a v Japonsku. Pouze u nás, v oblasti, kde se ještě před sto lety rovněž běžně stavělo ze dřeva, je objem dřeva ve stavebnictví, konkrétně v bytové výstavbě necelé 2%. Přitom dřevo je z ekologického hlediska zcela bezproblémový stavební materiál s minimálními energetickými náklady na těžbu, opracování a odpad. Odpad který vznikne, lze dále bezezbytku využít - minimálně jako ekologické palivo.
Ve vlastnostech srubové stavby nesmíme zapomenout na izolační vlastnosti dřeva. Dřevo samo o sobě je nejlepší izolační materiál, který nám příroda poskytuje. Vždyť srubová stěna nám nahrazuje několikanásobně silnější zeď z jiného materiálu. Vždyť pouhá, 20cm silná zeď nám nahrazuje 90cm silnou zeď z klasického zdiva. To ve výsledku představuje úsporu buď energií v jednom případě, nebo materiálu v případě druhém. U klasického domu se 120 m2 obytné plochy je nutná energie na vytápění cca 20 kW. Dřevostavba se stejným výměrem spotřebuje maximálně třetinu. Dřevo neakumuluje a proto se prostor velmi rychle vyhřeje. V horkých letních dnech poskytuje ochranu před vedrem. Reakce domu po zatopení je velice rychlá – vytápí se totiž pouze vzduch v místnostech a jen tenká povrchová vrstva dřeva, takže není nutno zdlouhavě vytápět stěny, tak jako u klasických zděných staveb. Na druhou stranu je tepelná akumulační schopnost oproti klasickým zděným stavbám u dřeva nižší. Obecně se doporučuje dům vytápět elektrickými akumulačními přímotopy v kombinaci s krbem, krbovými kamny nebo kachlovými kamny. Ovšem ani klasické způsoby vytápění nejsou problémem.